00 Kč

Shrnovač Reiter Respiro18. července 2018

Vždy mě zajímalo, kdo jsou vlastně oni konstruktéři, kteří tvoří ty inovativní řešení, na která by normální člověk ani nepomyslel.

Jedním z nich je rakouský konstruktér Thomas Reiter patřící mezi lidi, kterým nestačí odpověď „takhle se to prostě dělá“. V jeho očích je to pouze další výzva k vlastní interpretaci konceptu stroje. Přesně tímto způsobem se chopil tématu pásového shrnovače.

Základem shrnovače je sbírání, a proto začal neortodoxně – proč velký průměr, když potřebujeme hmotu zvedat co nejníže. Vodící kladky a dráhy jsou zdrojem potíží, a tak použil sbírání neřízené s hodně negativním sklonem prstů, a to pak stačí roztočit velkou rychlostí. Rychlé otáčky sběrače jsou přínosem pro velkou pracovní rychlost, nedávají šanci hrubým nečistotám znečistit píci – jednoduše je odrazí a v neposlední řadě zabrání protahování materiálu opásáním.

Prsty jsou bezdrátově uchyceny po šesti kusech v pryžovém bloku, kterému stačí k fixaci na hřídeli jeden šroub. V kombinaci se středovým vloženým pohonem sběrače je umožněna plovoucí elasticita vůči povrchu pole či louky. Absolutní flexibilitě je podřízeno i plastové opásání s vynikají abrazivní a tvarovou odolností.

Odpovědí, proč se tak obsáhle věnuji sběrači, je pět udělených patentů použitým konstrukčním prvkům. Zajímavým řešením je kombinace tuhého robustního rámu s nosnými elastickými elementy z pružinové oceli, které propojují rám se sběračem a zajištují kontakt se zemí přes otočné plazy.

Pás je osazen příčnými lištami pro zabránění klouzání materiálu a ve spodní části má ochranu hnacího válce proti kamenům se stěrkou nečistot. Samozřejmostí je regulace rychlosti a změna směru otáčení. Optimální posun hmoty na pás a zároveň odebírání od sběrače je plně na horním hvězdicovém urychlovacím válci.

Aby inovací nebylo dost, je tříbodový závěs uchycen přes mechanické odpružení. Při správném nastavení je přítlak na půdu nastavitelný na optimálních 50 až 70 kg.

K dispozici jsou čelně nesené 3 a 3,5 verze a tažené 7 m zadní a 9 m kombinovaná verze.

Máte zájem o Respiro?

Pošlete nám potávku

Text: Viktor Ludvík

Foto: Aneta Ležáková

Chcete dostávat lákavé nabídky přímo do své e-mailové schránky?

Zobrazit aktuální newsletter

O nás

Jsme profesionální a především ryze český e-shop, který je svým zaměřením na širokou zemědělskou veřejnost největší ve své kategorii.

Můžeme se pochlubit více než 60letou tradicí a zkušenostmi.

Toto vše z nás dělá jedničku na trhu se zemědělskou technikou u nás.

Kontakt

Telefon centrála: +420 389 012 211
Email centrála: info@agrozet.cz
Email e-shop: eshop@agrozet.cz
Kompletní kontakty

AGROZET České Budějovice, a.s.
U Sirkárny 501/30
370 04 České Budějovice
Česká republika