00 Kč

Pluhy Pöttinger4. září 2018

Orba jako základní agrotechnická operace zažívá renezanci navzdory předpovědím o jejím zániku.

Do historie použití pluhu se nesmazatelně zapsali roku 1827 čeští bratranci Václav a František Veverkové se svým ruchadlem a také americký kovář John Deere, který založil jednu z nejznámějších značek na základě úspěchu ocelového pluhu vlastní konstrukce.

Předpokladem pro kvalitní orbu je nákup odpovídající techniky. O budoucím úspěchu rozhoduje např. správně zvolený tvar odhrnovačky, počet a způsob jištění orebních těles a také to, zda poloha opěrného kola umožňuje doorání ke kraji pole. Velice zajímavým doplňkem se stala kontrola trakce se schopností dotížení zadních kol traktoru a následným posílením trakce záhonového kola.  Záhonové kolo má horší adhezi vlivem působení vlhkosti či hnojení. Využitím systému trakce jsou podmínky přenosu síly na podložku vyrovnávány, což je příznivé jak pro výkonnost orby, tak pro snížení namáhání uzávěrky diferenciálu na traktoru. Uživatelsky oblíbený je i hydraulicky nastavitelný záběr první radlice s možností vystavení této radlice do polohy, kdy se nedotýká nezpracované půdy. V praxi má tato variabilita velké využití.

U pluhů Pöttinger se nebojte využít naplno hydropneumatického odpružení s nastavitelným jistícím momentem z kabiny traktoru. Při správném nastavení je minimalizováno vytahování kamenů z půdy a v případě potřeby (úvratě, těžká místa) si můžete přechodně tlak navýšit. Pro mne je velkým překvapením snížení tahového odporu a zachování kvality práce s páskovými odhrnovačkami.

Nakonec si dovolím pár tipů pro hladký průběh sezóny.

  • Pracovní rychlost má velký vliv na kvalitu práce a opotřebení železa – méně znamená více a to se týká i přepravy.
  • Mezi styčnými plochami opotřebitelných dílů na orebním tělese jsou použity podložky, které vypadají jako papírové – vždy je použijte znovu, zajišťují dilataci ploch a zabraňují praskání spojovacích šroubů.
  • Nechte si zkontrolovat naplnění dusíkových akumulátorů.
  • Nastavení kolmosti pluhu dorazovými šrouby na přední otoči má přímý vliv na  rovnoměrnost opotřebení odhrnovací desky a ochotu pluhu se zaorat v tvrdém poli.
  • Nepodceňujte nutnost nastavení, pochopte jednotlivé principy a aplikujte na vaše podmínky.

Pole zorejte a ne zvorejte!

Viktor Ludvík

 

Chcete dostávat lákavé nabídky přímo do své e-mailové schránky?

Zobrazit aktuální newsletter

O nás

Jsme profesionální a především ryze český e-shop, který je svým zaměřením na širokou zemědělskou veřejnost největší ve své kategorii.

Můžeme se pochlubit více něž 50-ti letou tradicí a zkušenostmi.

Toto vše z nás dělá jedničku na trhu se zemědělskou technikou u nás.

Kontakt

Telefon centrála: +420 389 012 211
Telefon eshop: +420 389 012 238
Email: eshop@agrozet.cz

AGROZET České Budějovice, a.s.
U Sirkárny 501/30
370 04 České Budějovice
Česká republika