00 Kč

Nastavení a udržba rotačních bran Lion10. října 2018

Směřování k co největší univerzalitě stroje vyžaduje pochopení jednotlivých uzlů stroje a tím i možností nastavení pro optimalizaci v jednotlivých půdních podmínkách.

U secích kombinací je často opomíjenou záležitostí možnost nastavení rotačních bran. Základním krokem je využití řazení otáček vývodového hřídele 540/1000 otáček za minutu. V sypké lehké zemi je naprosto zbytečné používat vysoké otáčky, jelikož půda je již před bránami dostatečně rozmělněna a nám jde pouze o urovnání povrchu nebo nakypření utužených stop po traktoru. Nižšími otáčkami navíc snížíme energetickou náročnost soupravy a tím i spotřebu traktoru. Skokový rozdíl 540/1000 můžeme vhodně doplnit regulací otáček (přeřazením ozubených kol uvnitř převodovky).

Opačný případ je hrudovitá, těžko zpracovatelná půda. V tomto případě budeme pracovat s několika nastaveními.

  • S postupným zvyšováním otáček hřebů (pozor, nezapomenout opětovně snížit dle potřeby).

  • S nastavením zadní smykové lišty. Smyková lišta postupným snižováním výšky brzdí hroudy a odráží je zpět k rotujícím hřebům, tím je maximalizována účinnost drobivého efektu.

  • S nastavením seřízení stěrek packer válce. Je nezbytné, aby jakmile dojde k nalepování hlíny na stíranou část packeru, byly stěrky okamžitě přiblíženy. V opačném případě dojde k nárazovému opotřebení stěrek a ke ztrátě jejich funkčnosti. Záležitostí víceméně kosmetickou je nastavení bočních srovnávacích desek, tam je spíše otázkou, zda je obsluha zvyklá s touto funkcí pracovat při změně pracovní hloubky.

Ideálním stavem by byla údržba bran před jejich posezonním odstavením. Ať už jde o odstranění namotaných provázků, promazání a kontrolu mazacích bodů, opravu poškození dokud o nich víme (jinak to do jara zapomeneme) nebo sepsání opotřebitelných dílů pro jejich možné objednání v mimosezonních akcích. U hřebů, byť to se to tak dělá, není čas výměny až když je obroušená barva na dnu skříně pohonu, ale výrazně dříve, tak aby se nepoškodily držáky hřebů. Ještě snad varování před tlakovou vodou, raději lehce špinavý stroj, než poškozená kazetová těsnění a ložiska plná vody.

Viktor Ludvík

Zde zakoupíte náhradní díly na vaše brány

Chcete dostávat lákavé nabídky přímo do své e-mailové schránky?

Zobrazit aktuální newsletter

O nás

Jsme profesionální a především ryze český e-shop, který je svým zaměřením na širokou zemědělskou veřejnost největší ve své kategorii.

Můžeme se pochlubit více než 60letou tradicí a zkušenostmi.

Toto vše z nás dělá jedničku na trhu se zemědělskou technikou u nás.

Kontakt

Telefon centrála: +420 389 012 211
Email centrála: info@agrozet.cz
Email e-shop: eshop@agrozet.cz
Kompletní kontakty

AGROZET České Budějovice, a.s.
U Sirkárny 501/30
370 04 České Budějovice
Česká republika