Agrozet České Budějovice a.s.


Za názory uživatelů 4

Trvalý odkaz na článek: http://www.agrozet.cz/nase-spolecnost/aktuality/za-nazory-uzivatelu-4.aspx


 

Rodinná farma Ing. Martina Nováka funguje od roku 1991 a v současné době obhospodařuje 450 hektarů. V živočišné výrobě se specializuje na produkci mléka, takže část rostlinné výroby je určena pro krmivovou základnu. Před třemi lety zprovoznili na farmě bioplynovou stanici s výkonem 500 kW. Hlavní složkou je kukuřice, kterou loni pěstovali na 250 ha, z toho 200 ha bylo určeno pro bioplynovou stanici. Z dalších plodin pěstují zhruba na 100 ha pšenici, zbytek jsou louky a jeteloviny na orné půdě. Louky sklízejí převážně na seno, některé seče jsou určeny pro jalovice a zbytek pro bioplynovou stanici. Kromě rodinných příslušníků pracuje na farmě šest stálých zaměstnanců.

„Prvním strojem od firmy Pöttinger byl vůz EUROPROFI 3 L v roce 1999. Sloužil řadu let a byl jsem s ním spokojený, protože senáž z vozu mi přijde jako nejkvalitnější. S vybudováním bioplynové stanice vyvstala potřeba svážet nejen travní senáž, seno a slámu, ale také silážní kukuřici. Pro tento účel se nejlépe hodí velkoobjemový vůz JUMBO 10010 L Combiline. V senážích se loni osvědčil, kromě jedné seče do balíků zvládl posbírat po žací kombinaci všechno a udělal i pár fůr slámy. Seno posbíral přibližně z 300 ha. Pracuje v agregaci s traktorem o výkonu 270 až 300 koní. V kukuřici by měl každoročně odvézt až jednu třetinu hmoty, tam si od něho slibuji největší přínos. S vozem jezdím sám. Podvozek Tridem je výborný, vůz na pozemcích pěkně sedí, neboří se a zachovává si dobré jízdní vlastnosti. Příjemné je zařízení AUTOCUT, které za pár minut nabrousí nože automaticky přímo na návěsu a lze je tak udržovat stále ostré,“ oceňuje Ing. Novák. Z další techniky Pöttinger využívá Ing. Novák žací kombinaci s bočním zavěšením NOVADISC 400, která v současné době slouží na sečení menších a horších ploch.

Jako hlavní stroj na sečení pícnin teď na farmě slouží NOVACAT 356 F ED alfa motionNOVACAT 3507 T ED Collector se shazovacím pásem. „Tuto variantu jsem zvolil, abych nemusel nahrabovat a v krmivu nebyly nečistoty. Obě žací lišty jsou vybaveny kondicionérem. Záběr má kombinace 6,5 metru a dělá pěknou práci. Výhodou je dobrá manévrovatelnost i na menších parcelách. V agregaci s traktorem 140 koní má nízkou spotřebu nafty a za rok zvládne kolem 400 ha. Původně jsem chtěl velkou kombinaci se záběrem 8,3 metru, ale časem ji zřejmě pořídím, až koupím silnější traktor,“ plánuje farmář. Obraceč EUROHIT 81 N budou na farmě vyžívat letos pátou sezonu na sušení sena. Pracuje s traktorem o výkonu 80 koní.

 

 


ČSN EN ISO 9001:2009, 14001:2005 | Mapa stránek | Kontakty | Napište nám

© Agrozet České Budějovice, a. s., U Sirkárny 30, 371 55 České Budějovice
Publikováno na redakčním systému Mediacentrik.